Fotovýlet za Sibírskym tigrom

Jeden nový objektív 800€, teplá termo výbava 500€, cesta s ubytovaním 800€, povolenia a miestne poplatky 600€..... Keď sa cena začala šplhať ku 3000€ povedala som si stop, takto to žiaľ nepôjde.... Moja nádej nafotiť tigra v snehu v jeho prirodzenom prostredí (Rusko) sa postupne vytrácala, s narastaním ceny za týždennú cestu. A tak som si povedala že mi bude musieť stačiť zoo a nejak to preretušujem, aby nemal tiger rušivé pozadie. Keď som to už vzdala, dostalo sa mi nečakanej pozvánky, ktorá mi umožnila vytvoriť krásne tigrie fotky!

Bola ešte jeseň, keď som šla na svoj prvý veľký zvierací workshop do Českého ráje, kde sme fotili pumy a tigre (prečítať si o ňom môžete článok TU). Tu som sa zoznámila s chovateľmi týchto krásnych zvierat (www.kockoviteselmy.cz), ktorí mi ponúkli možnosť nafotiť si šelmičky aj v zime. Nemyslela som že by som kvôli tomu cestovala do Čiech, avšak keď napísali že majú nového sibírskeho tigra, nedalo mi to a jednoducho som musela prísť! Takáto ponuka sa neodmieta a svoju cestu neľutujem :)

Vydali sme sa na cestu z Prahy v skorých ranných hodinách, nakoľko bolo počasie dosť nestále a nevedeli sme čo nás bude čakať na mieste fotenia. Vyššie sily však stáli tentokrát pri nás a dočkali sme sa krásneho poloslnečného dňa, takže či sme chceli slnko alebo mraky so snehom, mali sme naozaj všetko. Cesta ubiehala rýchlo a ja som sa už nevedela tigrieho puberťáka dočkať. Keď sme sa blížili, trochu ma vyľakala hustá hmla, avšak tá do pol hodiny zmizla a nebolo sa viac čoho báť. Keď sme dorazili na miesto, pozdravili sme sa a hneď sa vydali ku lesíku. Musím povedať že tigrík prekonal moje očakávania a bol naozaj úchvatný aj na tak mladý vek (6 mesiacov). Po oficiálnom predstavení nás mladému modelovi Hurymu (tak sa tiger volal) nastalo najväčšie prekvapenie, ktorým bolo úplne pustenie z vodítka, vďaka čomu bolo možné fotiť jeho autentické správanie sa do takej veľkej miery, ako to len šlo! Takýto typ fotenia je výbornou príležitosťou, ako odpozorovať správanie sa zvierat a pripraviť sa tak na možné budúce fotenie v divokej prírode.

[6]tiger03.jpg tiger06.jpg tiger07.jpg tiger05.jpg tiger08.jpg tiger17.jpg

Začiatok fotenia bol mierne chaotický, pretože som nebola sústredená na prostredie a nevedela som nič poriadne nájsť a tak som viac času strávila pozorovaním. Nakoniec som si vytvorila obraz tigra bežiaceho zasneženou pláňou a ku dokonalosti chýbalo už len stlačiť spúšť. Zvolila som si Tamron 70-200 f2.8 ktorý ma nikdy nesklamal a čakala som na vhodný záber. Tigríča však na to malo svoj názor a neustále inštinktívne odbiehalo do lesa, kde sa cítilo prirodzenejšie a hlavne bezpečnejšie. A tak sme sa dali na lesné fotenie, kde som pocítila silu jeho skoku a následne tvrdosť stromu za mnou, od ktorého som schitala väčšiu ranu ako od samotného tigrieho decka. Takže doslova najviac citeľný bol z celého fotenia zážitok so stromom :D Po pár fotkách v lese sme pre veľkú frekventovanosť bežkárov museli miesto opustiť a vydali sa na opačnú stranu mesta do zasnežených polí. Hneď po príchode nás pozdravilo stádo srniek a ja som len dúfala že si ich tigrík nevšimne, no ten ich spoľahlivo ignoroval a ako skutočný pán džungle (no v našom prípade auta od ktorého nechcel odísť XD) im nevenoval sebemenšiu pozornosť. Fotilo sa naozaj báječne a tých zmien na tak malom úseku krajiny som ani nečakala: zasnežené lúky, husté aj riedke lesíky, suchá tráva, brezový hájik, machom pokryté popadané kmeňe.... no proste pastva pre oči a hlavne foťák. Dovolím si tvrdiť že z miest mal radosť aj malý Hury, či už to bolo pri gúľaní "snehuliaka", pózovaní pri padajúcich vločkách, bežaní cez polia, lození po stromoch. skákaní cez konáre, alebo len pri jednoduchom oddychovaní v tráve a ohrýzaní paličiek :) Bolo úžasné sledovať jeho správanie a musím povedať že mladý Hury pózoval ako profík! Po niekoľkých napadnutiach psami za posledný rok vo mne ostal akýsi zakorenený podvedomý strach zo zvierat, takže s obrovskou pomocou chovateľov sa mi podarilo nakoniec nafotiť krásne zábery bežiaceho tigríka oproti mne - nebyť trpezlivého majiteľa, nepodarili by sa mi tak skvelé fotky, takže ešte raz obrovské ĎAKUJEM!

[6]tiger04.jpg tiger11.jpg tiger16.jpg tiger12.jpg tiger14.jpg tiger01.jpg

Tak ako som sa v úvode nevedela rozhýbať, tak zo mňa nápady len sršali, uzávierka cvakala a Hury bol čím ďalej tým unavenejší. Myslela som, že sme tu len hodinku no po zistení že už fotíme 3 hodiny som sa chudákovi malému ani nedivila že toho behania má tak akurát dosť. Ku koncu fotenia bol už natoľko unavený že ma konečne prestal brať ako super hračku a ostal pokojne ležať aj keď som sa priblížila na pár portrétoviek. A to bol ten pravý moment na odskúšanie širokouhláho objektívu, na ktorý som bola moc zvedavá. Pred cestou som si v skvelej pražskej požičovni fototechniky VK FOTO zapožičala širokouhlý objektív Nikkor 10-24 mm F 3,5-4,5G ED AF-S DX, ktorý som si už dlhšie chcela kúpiť, no povedala som si že čo môže byť lepšie ako si techniku za pomerne lacný peniaz najskôr odskúšať? Urobila som dobre, pretože hoc je objektív skvelý, nemal by zrejme u mňa dlhodobé využitie a vzhľadom k jeho cene (od 823€) je to pre mňa pridrahá "dekorácia do bytu" :D Ale poďme späť k unavenému Hurymu, s ktorým bola teraz drobná práca omnoho jednoduchšia :D Ako si tak pekne ležal, ľahla som si pred neho a mávala mu foťákom doslova pár centimetrov od nosa. Spočiatku si moc neuvedomil že dačo pred ním robím, no po chvíľke cvakania zbystril a zdalo sa že mám po fotení a hlavne po objektíve, ktorý som chránila ako oko hlave - kde by som vzala na zaplatenie rozbitej zapožičanej techniky že? Stačilo aby sa pár krát načiahol labou a bolo mi jasné že toho už má chudák dosť a tak ako každé dieťa potrebuje si pred obedom schrupnúť. Na záver sme spravili pár backstage fotiek a nechali miminko nastúpiť do auta aby si od nás konečne oddýchlo; malo predsa len rušný deň :)

[6]tiger_ja07.jpg tiger02.jpg tiger_ja04.jpg tiger_ja06.jpg tiger_ja09.jpg tiger20.jpg

Keď sme prišli ku autu, majitelia mali pre mňa ešte jendo prekvapenie a tým bolo ukázanie ostatných šeliem ja som len žasla nad tým aké sú krásne! Z priestranných a pekný výbehov na mňa hľadeli pumy, tigre, levy, rys aj karakal! Najviac zo všetkého ma dojali dve stretnutia. Prvým bol neskutočný a obrovský samec bieleho leva! Tak obrovskú hlavu som ešte na živo nevidela, defakto ako polovica môjho auta! V minulosti som sledovala Kevina Richardsona a jeho prácu so šelmami v Afrike a vždy sa mi zdalo že tie biele levy sú neskutočne obrovitánske, no keď som ho videla na živo a dotkla sa ho, nepochybujem o tom že to chce poriadnu dávku odvahy byť s ním na voľnom priestranstve a maznať sa s ním (obzvlášť keď levy rady vyskakujú a objímajú - uf na túto veľkosť musí byť poriadne ťažký a asi by ma zlomi na dve časti ak by na mna vyskočil XD). Okrem bieleho leva majú aj bieleho tigra Tatuma, ktorý bol ešte pred rokom na podobnom jesennom workshope, na akom som bola v roku 2016 ja. A keď už sme pri workshope, dostávam sa ku drhému stretnutiu, ktoré ma dostalo. Bolo ním stretnutie s dvomi tigrími a pumími sestričkami, ktoré sme na workshope fotili. Z oboch zvieratiek už vyrástli poriadne dámy! Pumy nadobudli neskutočnú mrštnosť a tigrice získavaju pravú dámsku eleganciu. Už to nie sú tie mačiatka ktoré som naposledy videla, ale mladé, zdravé a krásne šelmičky! Pokiaľ zvyknete prispievať rôznym organizáciam a mali by ste záujem pomôcť napr. s príspevkom na krmivo aj tu, môžete tak učiniť na číslo účtu, ktoré nájdete s ďalšími informáciami na ich stránke :)

Záverom ďakujem mojim priateľom, ktorí ma na túto návštevu vzali a hlavne manželom Kreizlovým, ktorí mi toto neopakovateľné stretnutie umožnili. Pánovi Kreizlovi za pomoc pri realizácii nápadov a za ochranu pred hravými skokmi malého lumpíka :D a pani Kreizlovej za skvelé backstage fotky, rozhovor, aj za zapožičanie objektívu (Nikkor 70-300), ktorý som si rada vyskúšala a vznikli ním mnohé výborné fotky :) Verím, že nebolo posledné a že sa ešte veľakrát stretneme pri najrôznejších fotoakciách a možno sa časom dočkáte aj nejakej tej mojej akcie, ktorá by však bola situovaná na ďalekom západe (Žilina, Trenčín), no to je hudba ďalekej budúcnosti ;)