SAAL DIGITAL FOTOOBRAZ - RECENZIA

A nastal čas pre ďalšiu recenziu. Tak ako firma SaalDigital ponúkala fotoknihu za recenziu, ponúkajú aj fotoobraz a ja som túto akciu rada využila. Navštívila som ich stránku, aby som si o obrazoch niečo zistila a asi 4 dni som premýšľala ktorý typ zvoliť. Keďže som bola zvedavá, rozhodla som sa rovno pre 2 druhy obrazov - Gallery Print (tiger) a Alu-Dibond Butlerfinish (orol). Aby nedošlo k nedorozumeniu, v akcii "fotoobraz za recenziu" nie je možné objednať 2 obrazy, avšak najskôr som si objednala klasicky obraz tigra a o pár dní bola opäť spustená akcia "za recenziu" a tak som sa zapojila a zvolila si obraz orla. Keď už mám oba typy obrazov, povedala som si že urobím recenziu na oba :) Musím povedať že hoc je tiger mojou najlepšou fotkou, orol s technikou Alu-Dibond ma naprosto dostal!

Začíname v rovnakom programe, v akom sme spracovávali aj náš návrh na fotoknihu - SaalDesigner. Po otvorení programu zvolíte sekciu "Obrazy", kde si zvolíte typ ktorý by ste chceli. Následne Vás okno presunie do posledného, v ktorom zvolíte veľkosť, či už tie ktoré sú zadané, alebo nejakú vlastnú. Pozor, lebo pod rozmermi ktoré vidíte, je záložka "Všechny formáty" a keď ju rozviniete, uvidíte ďalšie formáty, ktoré v základnej ponuke nie sú, tak sa pozrite aj tam, aby ste nemuseli zbytočne preplácať za vlastný rozmer obrazu (ktorý viete zadať vpravo hore pod zakladnou ponukou veľkostí). Na záver si vyberiete či chcete obraz so závesným systémom (a ak áno tak akým - všetky sú po zakliknutí graficky znázornené), orientovaný na šírku/výšku a po prípade hrúbku obrazu ak je na výber (napr. pri akrylovom skle, alebo PVC doske). Po zvolení všetkého potrebného ste priamo v editore obrazu, kde si ako pri knihe vyberiete z ľavej ponuky obrázok a následne ho objednáte. Myslím že tu nie je ani čo iné vyberať alebo upravovať, takže môžeme pristúpiť ku samotnému hodnoteniu mojich fotoobrazov :)

   

FOTOOBRAZ 1: Typ Gallery Print (Foto: tiger)

Ako prvé som si objednala menší obraz (30x45), ktorý bol určený pre fotografiu tigrieho mláďaťa z môjho posledného fotenia šeliem v snehu. Táto fotka sa stala mojou srdcovou a preto nebolo pochýb o tom, že chcem aby na stene vyzerala ako zo škatuľky. Dlho som zvažovala aký typ vyberiem, no nakoniec ma oslovil poposi pri type Gallery Print: "...Kromě toho nabízí GalleryPrint 6-ti barevný UV tisk včetně světlých barev nejvyšší možné rozlišení a maximální ostrost. Vaše oblíbená fotografie tak vynikne v tom nejlepším světle a vnese do každé místnosti nádech galerie." Neodolala som, vybrala daný formát a po odoslaní objednávky v piatok večer, som nečakane obraz dostala už v pondelok na obed! Rýchlosť dodania bola tentokrát nesutočná a musím naozaj pochváliť pedantné a bezpečné zabalenie! V tvrdej plochej kartónovej krabici (skôr to je veľká škatuľová obálka) bol vložený tvrdý kartón, na ktorom bola mäkká výstuž, na nej obraz prikrytý ďalšou mäkkou vrstvou a to celé bolo spolu niekoľkokrát obviazané na pevno priesvitnou fóliou, takže ak by sa to malo poškodiť asi by po tom musel prejsť traktor :D Ku zásielke bol priložený papier so súhrnom toho čo som objednala, 2 kovové úchyty a 2 gelové štuplíky, pri ktorých som spočiatku netušila na čo sú.

[6]tiger01.jpg tiger02.jpg tiger04.jpg tiger05.jpg tiger06.jpg tiger07.jpg

Po otvorení obrazu som bola veľmi milo prekvapená zachovaním vernosti farieb a atmosférou matného skla, ktoré boli dobre viditeľné aj skrz ochrannú fóliu, ktorá zabraňovala poškrabaniu skla. Avšak musím povedať, že v tomto prípade bola verzia Gallery Print zbytočná, nakoľko sa žiaden zázrak nekonal, ani v ostrosti tlače ani pri dojme hĺbky. Aby som to upresnila, jedná sa o priamu tlač na akrylové sklo, ktoré je podlepené hliníkovou doskou, takže obraz zabezpečujú 2 vrstvy. Každopádne sa to moc nelíšilo od klasickej tlače na akryl. Možno by bol efekt iný, ak by som ponechala lesklé sklo, avšak práve pre umiestnenie v interiéri som zvolila matnú verziu, aby som eliminovala odrazy vecí naokolo a hlavne svetla. Ešte pár slov ku závesnému systému. Zvolila som štandardné zavesenie, kde som dostala 2kovové úchyty. Použila osm len jeden do stredu obrazu a druhý mi ostal, takže pri ďalšej objednávke som nemusela systém dokupovať (cena štandardného závesného systému je 150kč). Princíp uchytenia spočíva v nalepení úchytu pomocou vody na obraz. Funguje to na prinípe známky. Navlhčíte miesto na obraze kam chcete úchyt umiestniť, zo samotného úchytu dáte dolu ochrannú fóliu (na ktorej je vytlačený aj návod pre použitie), pod ktorou je lepivá časť. Priložíte na obraz, držíte pritlačené 10 sek. (ja som držala pol minúty) a následne necháte pol hodinu zasychať (ja som to pre istotu aj jemne zaťažila a nechala "odpočívať" 45 minút). Po určenom čase úchyt krásne držal. Keď som dala obraz na stenu, samozrejme sa zvažoval dolu keďže kovový úchyt značne zo zadu vystupuje. Práve na to sú určené dva gelové štuplíky, s lepivou zadnou stranou. Priložíte ich do spodných rožkov obrazu, vďaka čomu sa dostane obraz do rovnej polohy (voči stene). Je to výborne vymyslený systém a obraz je tak krásne v priestore, odsunutý asi 1cm od steny. Každopádne som s obrazom spokojná, hoc som očakávala nejakú väčšiu dynamiku, ale svoj účel splnil. Na budúce si ale radšej zovlím na skúšku verziu Alu-Dibond, pretože akryl ma moc nezaujal, s plátnom skúsenosť mám a o pvc dosku záujem nemám. A práve toto rozhodovanie aký obraz ďalej, ma podnietilo ku vytvoreniu druhej objednávky na zaujímavý štýl tlače, o ktorom som ešte nepočula...

[6]tiger09.JPG tiger10.JPG tiger11.JPG tiger08.jpg tiger_orol.jpg tiger19.jpg

FOTOOBRAZ 2: Typ Alu-Dibond Butlerfinish (Foto: orol - čb)

"...stabilní, maximální ostrost, odolná proti povětrnostním vlivům, kovový vzhled, ideální pro černo-bílé fotografie..." Takto znel úvod do štýlu Alu-Dibond Butlerfinish. Zaujala ma tá časť, kde s apísalo že je vhodná pre čb fotky, pretože chystaný obraz mal byť práve čb. Tentokrát sa jednalo o väčší obraz (50x75 = cca neúplná A1) a aj tu som bola moc milo prekvapená s rýchlosťou dodania! V sobotu som urobila objednávku a v stredu ráno som mala obraz v rukách! Po otvorení som uvidela to isté pevné a poctivé zabalenie ako pri prvom obraze, avšak tu bola oveľa tvrdšia vnútorná vrstva kartónu, pretože sa jednalo o pomerne tenkú dosku. Taktiež fóliou nešetrili a ku obrazu som sa musela pomerne zložito a opatrne prerezať orezávakom, avšak výsledok stál za to. celé pozadie orla pôsobí nesmierne mäkko, akoby bol na obraze nalepený zamat. Obraz vyniká jemnými prechodmi medzi odtieňmi. Nevedela osm si predstaviť tú podkladovú farbu dosky miesto bielej, no musím povedať že je to vskutku efektné a zaujímavé. Každé biele miesto na fotke je vyškrabané (nepotlačené) na podkladovú dosku, čo svetlo zvýrazňuje a prehlbuje celkový dojem plasticity obrazu. Hoc to na ukážkových fotkách nie je dobre vidieť, fotka pôsobí neuveriteľne živo a to najmä bielemu svetlu v oku, ktoré pri správnom dopade svetla spolu s vrchnou líniou zobáku nádherne žiari. Pod zobákom sú veľmi efektne "vyškrabené" drobné biele linky páperia, čo spôsobuje že celý obraz pôsobí dojmom, akoby sa orol každú chvíľu otočil ku vám. Ako som však spomínala zobák a oko sú skutočným cenorm obrazu. Samozrejme pri tomto type tlače treba dbať na správne osvetlenie. Obraz sme mali vedľa lampy a keď bol takto celý v tieni, pôsobil nevýrazne a tmavo. Ale v momente kedy sme ho presunuli priamo pod lampu, ktorá ižiarila biele (vyškrabané" časti podkladu, fotka nádherne ožila! Takže pokiaľ sa rozhodnete pre tento druh potlače, rozhodne musí mať správne svetlo, ktoré dotvorí atmosféru obrazu! Neviem však aký efekt by táto tlač mala pri farebnej fotografii a ani sa to nechystám tak skoro zisťovať, pretože práve vďaka tejto technike som prepadla čaru čb fotografie. Ku tomuto obrazu som si nevybrala žiaden závesný systém, nakoľko mi z prvého obrazu 1ks ostal a napriek prvotným obavám v pohode ten jeden kov udrží aj obraz takéhoto rozmeru, len musím vyrobiť tie vyrovnávacie cuplíky ale na to bude stačiť kúsok korku :)

[12]orol01.jpg orol02.jpg orol03.jpg orol04.jpg orol05.jpg orol06.JPG orol07.jpg orol08.JPG orol09.JPG orol10.JPG orol11.JPG orol12.JPG

 

Keďže viacerí majú radi obrázkové hodnotenia, zhodnotím oba obrazy dohromady

 

Prehľadnosť stránky pri objednávaní:

Rýchlosť dodania:

Zabezpečenie zásielky proti poškodeniu:

Kvalita tlače:

Dynamika obrazov (mínus je za tigra):

Celkový dojem - Tiger:

Celkový dojem - Orol: