O AUTOROVI

Mgr. Lucia Drietomská ("TaraWillow")

*1990, maliar, grafik, fotograf

"Včerejšek je ten tam, zítřek nám není znám, ale dnešek to je dar!" (moje motto)

Umeniu sa venujem už od útleho detstva vďaka umeleckej rodiny z ktorej pochádzam. Študovala som propagačnú grafiku na strednej umeleckej škole - Škola úžitkového výtvarníctva v Košiciach. Tu som pod vedením skvelých profesoriek Zdenky Blonskej (grafika, pc grafika) a Evy Jeníkovej (grafika, typografia) odhaľovala tajomstvá typografie písma, grafických techník a reklamnej grafiky. Už od mala som rada fotila a nechávala ľuďom takouto formou milú spomienku na rodinu, alebo zvieracieho miláčika. Na strednej škole som okrem grafiky začala objavovať klasickú fotografiu, vyvolávanie filmu, fotenie na polaroid a pod. Po úspešnej maturite prišlo rozhodovanie kam ďalej. Pravdou je, že som v tej dobe profesionálnejšie o fotografii neuvažovala a tak som ani nehľadala školu s podobným zameraním. V štúdiu som pokračovala na Prešovskej univerzite - odbor Učiteľstvo výtvarného umenia a výchovy. Až tu som sa hlbšie a profesionálnejšie začala venovať fotografii, pod vedením výborného fotografa Jaroslava Ondu, ktorý mi veľakrát hovoril: "Dobrá a kvalitná fotografia nezávisí výhradne od druhu fotoaparátu, či najmodernejšieho vybavenia aké trh práve ponúka. Dobrá fotografia potrebuje správne vyváženie kompozície a najmä fotografa so správnou dávkou fantázie, intuície a zmyslu pre nežnosť, farbu a rovnováhu. Ak spojíme lásku k študovanému objektu, či subjektu s láskou k fotografii, nastávajú správne podmienky pre vznik dobrého záberu." To bolo pre mňa povzbudením a môj záujem vzrástol po vytvorení sérií fotografií na tému "Lyžičky", ktoré som spojila s flambovaním. Bolo to moje prvé fotenie profi zrkadlovkou Nikon, ktorému som úplne podľahla a po podpore profesora som sa rozhodla pre Bakalársku prácu na tému "Zvieracia fotografia".

Od tej doby už ubehlo pár rokov a teraz pracujem ako grafik a produktový fotograf firmy ABC-ZOO s.r.o. Popri práci som sa dlho venovala foteniu psích miláčikov, či už v exteriéri alebo ateliéri. Mojou najväčšou vášňou sú vlci a gepardy a preto som posledné roky svoj obzor rozšírila o "divé zvieratá". Píšem to v úvodzovkách schválne, nakoľko sa zatiaľ pohybudem medzi zoologickými záhradami a zvieracími modelmi, ktorí sú cvičený na pózovanie pred kamerami. Fotkami prispievam do ekologických, prírodných a kynologických časopisov, spolupracujem s rôznymi organizáciami, firmami a vydavateľstvami. Okrem toho sa pravidelne zúčastňujem súťaží, fotociest a fotografických kurzov, aby som získala nové pohľady a vždy o trošku rozšírila svoje znalosti nie len fotografie, ale aj zvierat :)

[6]DSC_6937.jpg omne10.jpg DSC_7179.jpg DSC_7196.jpg IMG_4100.jpg DSC_6986.jpg

Moja technika nebola spočiatku ničím výnimočná ani extra moderná. 5 rokov som fotila aparátom značky NIKON D3000, ktorý bol doplnený setovým objektívom Nikkor 18–55mm a teleobjektívom Tamron 70-300mm. S týmito pre mnohých "profi fotografov" obyčajnými vecičkami sa mi ako začiatočníkovi krásne fotilo. Žiaľ časom došlo ku opotrebovaniu a tak boli objektívy vymenené za novší typ Tamronu 70-300 a Nikon AF-S 18-105mm.

Ako som však pokračovala vo svojom fotení zistila som, že len tieto dva objektívy mi stačiť nebudú a tak ku nim pribudol portrétny objektív Nikkor AF-S 50mm. Následne som od kamarátky odkúpila portrétny objektív Nikkor AF-S 40mm. Keď som sa už začala oboznamovať s portrétnou fotografiou, nesmiem vynechať ani blesk Nikon SB-910, ktorý mi bol veľakrát nápomocný najmä pri fotení psích výstav v halách s minimálnym osvetlením.

Po 5 rokoch intenzívneho takmer každodenného používania Nikonu D3000 som odhalila pár vecí, pri ktorých už tento starček nestačil. Preto som začala pomaly pokukovať po novších strojoch a premýšľala, či sa pustím do full frame alebo ostanem pri klasickejšej zrkadlovke. Po ďalšom roku šetrenia (2013) a s pomocou rodiny, som si bola po svoj nový Nikon D7100. Som s ním veľmi spokojná, avšak na môj vkus má až moc veľa pre foťák zbytočných funkcií, no aj tak je skvelý :) D3000 je zatiaľ doma odložený ako záložný. A keď tu už bol nový foťák, chcelo to nový objektív. Keďže všetka moja práca bola závislá najmä od teleobjektívu nastalo ťažké rozhodovanie. Buď budem pokračovať v 300mm ohnisku ako do teraz a zakúpim ešte jeden objektív os tupeň svetlejší, alebo sa poobzerám po niečom novom. Zvedavosť zvíťazila a do „foto rodiny“ mi pribudol Tamron SP 70-200mm f/2.8. Musím povedať že je to báječný objektív ako prevedením tak aj výsledným výstupom. Nedám naň dopustiť a verím že tento sa tak skoro nepokazí :)

Psi sú veľmi obľúbenou témou pre fotenie, no fotí ich už asi každý. Preto som začala premýšľať ktorým smerom sa mám vo fotografii ubrať. Prvý nápad padol na fotoateliér a tak som si zaobstarala biele plátno so stojanom, no ako som kalkulovala ďalej, vyšlo mi že za kvalitné ateliérové vybavenie si poriadne priplatím a tak som túto myšlienku nechala zatiaľ na neskôr, nakoľko ma tá ateliérovka nakoniec až tak neberie. Pred Vianocami som pátrala v kníhkupectve po nových vlčích knihách a náhodou som natrafila na knihu Petra Slavíka, ktorý je perfektný fotograf divokej prírody a pre mňa patrí medzi špičky - ako bonus je to asi prvý Nikon wildlife fotograf ktorého poznám :D A vtedy mi to doplo! Rada navštevujem zoologické záhrady a túlam sa po lesoch v snahe odfotiť nejaké to zviera. Tak prečo neskúsiť práve wildlife photo odvetvie. Zrodila sa myšlienka a s ňou prišlo plánovanie. Trvalo to cez rok, no v Marci 2016 som sa dočkala a našetrila si na svoj vysnený teleobjektív s veľkým ohniskom. Bola ním Sigma 150-600mm Sports! Musím povedať že je to so svojimi takmer 3kg (2,860kg) naozajstné delo. Foťák už má prvé snímky za sebou. Bola som milo prekvapená že aj napriek váhe ktorá obmedzuje pri dlhom držaní som dokázala nafotiť ostré fotografie zvierat aj v pohybe, priamo z ruky a to bez použitia statívu!

[6]omne04.jpg omne02.jpg IMG_4047.jpg DSC_6974.jpg IMG_4064-toto.jpg omne07.jpg

   

*Za fotografie v článku ďakujem najmä Stanography a KeskiyöKaala photo.