VÝSTAVY

Kaviareň Kávy Sveta Košice: Výstava AMBA 2019

 

"Nebylo nic. Žádna země, žádna voda, žádny les, žádne nebe. Byl duch Amby. Po Ambovi se zrodil svět. K životu jej přivedla Velká Matka. Ambu skryla mezi tigry. Tigři chráni svět před Ambou. Tigři mají pruhy, které dělí den od noci. Když budou tigři poraženi, den bude bojovat s nocí. Amba se vrátí."

Takto začínal dokument s názvom "Amba the Russian tiger" (v preklade dokument uviedli ako "Amba Usurijský tigr"), ktorý stál za zrodom myšlienky na moju prvú fotografickú výstavu.

Samozrejme som si naivne myslela že to bude jednoduché veď len nájdem priestor vytlačím fotky a je to. Samozrejme to tak nefunguje a aj pri takto malej výstave to chce poriadne plánovanie. Preto som si povedala že spíšem celý postup svojej prvej výstavy, aby článok pomohol každému začínajúcemu fotografovi pri jeho prvej výstave :)

Pár fotiek z výstavy v priestoroch kaviarne Kávy Sveta a zo samotnej inštalácie (posledná foto).

        

Priestory mi ponúkla utešená a v Košiciach obľúbená kaviarnička Kávy Sveta na našej Hlavnej ulici. O túto časť to bolo jednoduchšie a lacnejšie, nakoľko som nemusela platiť za prenajatie priestorov - oni mali skrášlenie a ja výstavu. Prvým krokom bolo, že som si všetko nafotila a namerala (rozmer skiel) tak, aby to sedelo pre moje fotky. Problém bol v tejto kaviarni len ten, že všetky fotky bolo potrebné umiestniť na výšku, nakoľko mali predpripravené navŕtané plochy so sklom len na výšku. To sa mi pramálo zahováralo a keď som vedúceho prevádzky pána Dudáša požiadala či by nebolo možné aspoň pár "skiel" otočiť po šírke, nebol nadšený keďže plocha pod nimi nebola domaľovaná, no na moje prekvapenie a radosť súhlasil, za čo mu patrí neskutočné a veľké ďakujem! Keď už bolo všetko ohľadom priestorov dohodnuté, prišla tá ťažšia časť - nájsť vhodné tlačiarne pre tlač mojich fotografií.

Nájsť dobré tlačiarne ktoré by nežiadali mailand a odviedli kvalitnú prácu nie je v dnešnej dobe tak ľahké ako sa zdá každému s prístupom na internet. Čítala som veľa článkov o prvých výstavách fotografov, blogov, recenzií na rôzne firmy, až som oslovila jednu firmu v Prešove, ktorá mi prišla kvalitou a cenou najlepšia a zároveň bola tak blízko, že nebol problém zájsť si po práce autom. Jednalo sa o firmu FOTOEXPRES Jedlák s.r.o., ktorá mi však odpísala, že sa veľkoformátovou tlačou nezaoberajú a že prepošlú môj mail partnerskej firme, ktorá sa tejto tlači venuje. Na moje šťastie firma sídlila v Giraltovciach, čo tiež nie je nijak ďaleko od Košíc a tak som sa dala do reči s firmou D.Media, s.r.o. Firma mi bola povedomá a až na jej stránke som si spomenula, že s ňou spolupracoval aj skvelý východoslovenský fotograf Dušan Majerník (https://dmphoto.sk/), ktorému taktiež tlačili panely na výstavu. Spolupráca s touto firmou bola skvelá, keďže som bola vov šetkom nováčik veľmi ochotne mi radili čo by bolo vhodnejšie čo menej, ja som im poslala fotky interiéru a podľa toho sa rozhodovalo. Pán Ďuráš bol veľmi ústretový a milo ma prekvapil, keď povedal že bežne robievajú rozvoz Košice/Prešov/Giraltovce a okolie. Po tom ako som veľmi dlho vyberala výsledné fotografie som si pri jednej z jeho návštev dala vytlačiť skúšovné výtlačky n aniekoľko rôznych typov papierov a najlepšie vyšiel semiglos (pololesklý), ktorý bol na bločku vedený ako "Foto 250-290g VO pre výstavy". Tlčilo sa 10 krát formát 30x40 (2,50€/ks s DPH) a 15x veľký formát 40x60 (6,80€/ks s DPH). Celková cena čistej tlače ma s DPH vyšla 127€ + cca 15€ za tie skúšobné výtlačky. Všetky výtlačky som dostala v tvrdých doskách (ktoré som hneď vrátila, len som si odniesla výtlačky domov), zabalené v bielom papieri, takže o ich bezpečie bolo postarané. Tlačou to však nekončilo. Musela som zohnať čierny podkladový papier na podkladovú paspartu, čo nebolo vôbec jednoduché, nakoľko všade bol miesto čiernej skôr sivý alebo extrémne predražený. Nakoniec som zvolila pre mňa lacnejšiu verziu od Fax Copy, kde som kúpila 2 balenia čiernych výkresov A2 v hodnote cca 10€/15ks.

Každý výkres som musela doma orezávať na vyhovujúci formát, keďže som chcela ušetriť, inak by som ich dávala robiť v D.Media na mieru ale jeden by stál 1,50€ a pri 20ks je to už pre začiatok celkom dosť. Pre ľahšiu orientáciu v podkladovom papieri a cene prikladám odpoveď, ktorú mi D.Media zaslala: "Cierne mame, nie je problem dodat, tie sa dodavaju v rozmere 70x100cm cena za harok je cca 3eur, teda ked Vam to narezeme na 50x70cm, bude ks 1,50 €. Su to povacsine mattne cierne papiere s gramazou od 180g do 300g, vacsinou ide ten stred niekde 230g az 270g. Existuju z nich aj tensie 120g ale to by som nedaval, mozu sa vlnit." Po narezaní správnych formátov som musela každý výkres rozmerať tak, aby vytlačené fotky boli umiestnené presne v strede, čo zabralo dosť veľa času. Výtlačky som na papier podlepovala malými kúskami obojstrannej lepiacej pásky a po nekonečnom večeri boli fotky konečne pripravené 2 dni pred výstavou na zavesenie. Pre lepšiu manipuláciu odporúčam použiť špeciálne rukavice, aby ste si fotky neolepkali (napr. https://www.hama.cz/hama-studio-bavlnene-rukavice-velikost-m-9-1-par/) :)

Pár fotiek z tlačiarní ktoré mi vytvorila firma D-Media a z lepenia na podkladový papier.

         

Keď som si už myslela že je v piatok všetko hotové a nachystané na víkendovú inštaláciu, akoby do mňa udrel blesk a ja som si pomenula na pozvánkový plagát, informačné letáky a tiráž, kde by som napísala niečo o sebe. Nkdy nezabudnite na tieto 3 podstatné veci! Plagáty môžete po dohode s mestom umiestniť aj na verejnosti, alebo v tlači, po prípade po dohode s kaviarňou / gaériou v ich výklade, kde upúta ľudí a pozve ich na výstavu. Tento plagát som tlačila na poslednú chvíľu v košických tlačiarňach Copyvait kde ma ešte nesklamali a 1 plagát A3 stál v lepšej kvalite 1€. Pritlači 4ks ma to vyšlo na krásne 4€. V kaviarni Kávy Sveta vkladajú vždy letáky do ich nápojovej ponuky a tak som vytlačila cca 20 čb listov vo formáte 16 x 29,7cm (výška bola ponechaná na plnú A4, len šírka sa prispôsobila na 16cm) , ktoré som umiestnila po inštalácii do menu. Najväčším problémom bol posledný veľký arch papiera, na ktorom by bola tiráž o mne a o výstave. Už nebol čas tlačiť ho v D.Media a tak som si opäť ako pri plagátoch zvolila moje tlačiarne Copyvait. Tlačilo sa na 120g papier A2 a tlač stála 1€, čo ma veľmi potešilo :) Teraz už bolo všetko perfektne pripravené na nedeľnú inštaláciu výstavy.

Inštalácia prebehla úspešne, ešte to ráno mi majiteľ priestorov prevŕtal výškové sklá na šírku a s inštaláciou mi samozrejme pomohol otec, bez ktorého by som to tak rýchlo nezvládla (inštalovalo sa ráno od 7 pred otvorením kaviarne. Ak by ste v týchto priestoroch niekedy vystavovali vezmite si šrubovák (pre rýchlejšiu prácu odporúčam akuskrutkovač), utierky na utretie skla a neodmysliteľnou súčasťou sú aj rukavice, pretože pozor sklá nie sú na okrajoch zabrúsené a preto sú ostré. Jedno sklo sa podarilo rozbiť keď ocka porezalo (našťastie nič extra hlboké), no hneď druhý deň som bola u sklára a nahradila ho novým - toto je aj zabrúsené po krajoch ;) Odporúčam aby ste na takúto inštaláciu boli dvaja, jednak to pôjde rýchlejšie a jednak je s tým menej starostí, lebo jeden drží a skrutkuje sklo, zatiaľ čo druhý tam vkladá a pridŕža papier. My sme počas toho ešte demontovali predošlú fotografickú výstavu a tak som každý papier najskôr opatrne zložila na stôl tak aby sa nezničili a potom vkladala moje fotky.

Takže sa píše nedeľa 31.3.2019 a ja som práve skončila s inštaláciou svojej prvej fotografickej výstavy s tigrou tématikou a je mi cťou pozvať vás na ňu :) V kaviarničke Kávy Sveta na Hlavnej 20 v Košiciach nájdete vystavený súbor 25 fotografií, ktoré ako verím potešia nie len oko, ale aj ducha v tomto krásnom prostredí, ktoré je doslova stvorené pre tigre!

Výstava zachytáva sériu fotografií Usurijských tigrov, ktoré boli vytvorené v štylizovaných podmienkach - nejedná sa teda o wildlife snímky. Cieľom výstavy nie je prezentovať chov šeliem v zajatí, ale ukázať ich život, zvyky a správanie sa bežnej verejnosti, ktorá má možnosť vidieť podobné zábery iba v dokumentárnych filmoch. Ľudia si neuvedomujú čo mali, až kým to nestratia. Preto im chcem umožniť nahliadnuť do života takmer vyhubeného tigra Usurijského / Sibírskeho a ukázať im krásu týchto šeliem svojimi očami. Výstava nesie názov „AMBA“, ktorého pôvod nájdeme v jazyku kmeňa Udege z oblasti juhovýchodného Ruska a je označením pre Sibírskeho tigra.

Potrvá do 1.9.2019 a vy si tak môžete vychutnať svoju obľúbenú kávičku či čajík, v príjemnom prostredí s duchom "Amby" ;)

 

   

Hore: plagát a tiráž o výstave a mne  /   Dole: ak ste nestihli navštíviť moju výstavu, tu nájdete všetky vystavené fotografie (niektoré som nikdy na webe nepublikovala)

VYSTAVENÉ FOTOGRAFIE

[25]foto40x27_10.jpg foto40x27_01.jpg foto40x27_02.jpg foto40x60_15.jpg foto40x27_09.jpg foto40x27_08.jpg foto40x60_14.jpg foto40x60_01.jpg foto40x60_02.jpg foto40x60_03.jpg foto40x60_12.jpg foto40x60_04.jpg foto40x27_05.jpg foto40x60_05.jpg foto40x60_06.jpg foto40x27_06.jpg foto40x27_07.jpg foto40x27_04.jpg foto40x60_07.jpg foto40x60_08.jpg foto40x60_09.jpg foto40x60_10.jpg foto40x60_11.jpg foto40x60_13.jpg foto40x27_03.jpg